Skip to content

30 Walker DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block6102
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFR2GCARMEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,214
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
44%
Improvement Value:$675,500
56%
Total Assessment$1,197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,889+5.9%
2024$30,105-1.1%
2023$30,427+0.8%
2022$30,190+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

Sq Ft4,214DeedBook 6262, Page 117Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$1,235,000
DeedBook 5006, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1996