Skip to content

61 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$577,712
Last Sale Date
Jan 26, 1999

Property Information

Block6103
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SST2GCORNLCHAT
Dwellings1
ZoningR1AH
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
51%
Improvement Value:$477,000
49%
Total Assessment$977,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,018+5.9%
2024$24,562-1.9%
2023$25,049+0.8%
2022$24,853+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$577,712
DeedBook 3543, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1998