Skip to content

205 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$1,460,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block6103
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFRST2GMADCHAT
Dwellings1
ZoningR1AH
Sq Footage3,710
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,000
49%
Improvement Value:$584,000
51%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,625+5.9%
2024$28,911+3.1%
2023$28,049-3.4%
2022$29,033+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,460,000
Sq Ft3,710DeedBook 6441, Page 617Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$1,215,000
DeedBook 6169, Page 1586

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 4530, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1996