Skip to content

106 Stone Cliff RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Feb 3, 2005

Property Information

Block6107
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SBRSTEXETERFED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,000
43%
Improvement Value:$681,700
57%
Total Assessment$1,195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,841+5.9%
2024$30,060-1.1%
2023$30,383+0.8%
2022$30,146+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 4986, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1999