Skip to content

4587 Province Line RdPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block6107
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,008
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$452,500
79%
Improvement Value:$120,300
21%
Total Assessment$572,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,004+6.0%
2024$14,150+3.1%
2023$13,721+0.8%
2022$13,612-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft2,008DeedBook 6585, Page 248Recorded3/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1957