Skip to content

196 Stone Cliff RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,672,710
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block6107
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SST3PEXETER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,926
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,000
43%
Improvement Value:$734,000
57%
Total Assessment$1,291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,379+5.9%
2024$32,456-0.8%
2023$32,707+0.8%
2022$32,452+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,672,710

From:

To:

Sq Ft4,926DeedBook 6332, Page 896Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft4,926DeedBook 6202, Page 1258Recorded9/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1998