Skip to content

166 Fairway DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block6301
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page63

Building Details

Building Class20
Description2ST BRFR 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,122
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$589,000
44%
Improvement Value:$747,700
56%
Total Assessment$1,336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,596+5.9%
2024$33,605+3.1%
2023$32,602+0.8%
2022$32,348-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000
Sq Ft4,122DeedBook 6498, Page 893Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 3586, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1967