Skip to content

35 Walker DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block6103
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2STST2GSTERLPRO
Dwellings1
ZoningRIAH
Sq Footage4,139
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,000
44%
Improvement Value:$653,000
56%
Total Assessment$1,166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,051+5.9%
2024$29,313-1.2%
2023$29,658+0.8%
2022$29,427+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000
Sq Ft4,139DeedBook 6529, Page 1333Recorded7/28/2023

Property Sale

Sale
$1,167,000
DeedBook 6149, Page 1060

Property Built

Built

Year Built: 1996