Skip to content

65 Greenway TerracePrinceton, NJ 08540

Built 1971

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block6304
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,130
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$592,000
68%
Improvement Value:$283,300
32%
Total Assessment$875,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,309+5.9%
2024$22,005+3.6%
2023$21,236+0.8%
2022$21,071-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 6375, Page 1864

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft3,130DeedBook 6380, Page 856Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 4559, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1971