Skip to content

45 Greenway TerracePrinceton, NJ 08540

Built 1971

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block6304
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page63

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,500
43%
Improvement Value:$794,500
57%
Total Assessment$1,385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,883+5.9%
2024$34,819+3.1%
2023$33,780+0.8%
2022$33,517-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971