Skip to content

27 North RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block6602
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,480
Acreage3.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$834,000
74%
Improvement Value:$285,700
26%
Total Assessment$1,119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,818+5.9%
2024$28,149+3.1%
2023$27,309+0.8%
2022$27,097-6.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954