Skip to content

75 North RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1946

Last Sale Price
$2,380,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block6602
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page66

Building Details

Building Class21
Description2SF2G
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage5,327
Acreage4.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$842,900
39%
Improvement Value:$1,297,900
61%
Total Assessment$2,140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,834+5.0%
2024$54,111-5.6%
2023$57,317-13.9%
2022$66,550-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,380,000
Sq Ft5,327DeedBook 6449, Page 576Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$3,375,000
DeedBook 4969, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1946