Skip to content

46 Florence LanePrinceton, NJ 08540

Built 1984

Owner
---
Last Sale Price
$1,798,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block6705
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,962
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$461,000
50%
Improvement Value:$465,200
50%
Total Assessment$926,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,665+5.9%
2024$23,285+3.1%
2023$22,590+0.8%
2022$22,414+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,798,000
Sq Ft3,962DeedBook 6613, Page 333Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$918,888

From:

To:

Sq Ft3,962DeedBook 6225, Page 1760Recorded8/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1984