Skip to content

10 Morgan PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 10, 2011

Property Information

Block6802
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description1.5S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,487
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
55%
Improvement Value:$322,900
45%
Total Assessment$710,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,937+5.9%
2024$17,877+55.7%
2023$11,483+0.8%
2022$11,393+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6111, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1950