Skip to content

96 Mountain AvePrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Dec 18, 2014

Property Information

Block6802
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1.5S F 2G P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,497
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
73%
Improvement Value:$129,800
27%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,043+7.3%
2024$12,150+3.1%
2023$11,788+0.8%
2022$11,696+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 6209, Page 1100Recorded12/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951