Skip to content

82 Mountain AvePrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 25, 1989

Property Information

Block6802
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,820
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,000
65%
Improvement Value:$203,900
35%
Total Assessment$581,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,496+5.9%
2024$14,629+3.1%
2023$14,193+0.8%
2022$14,082+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2503, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1948