Skip to content

76 Mountain AvePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
May 29, 2024

Property Information

Block6802
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,540
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
68%
Improvement Value:$156,100
32%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,945+5.9%
2024$12,221+3.1%
2023$11,856+0.8%
2022$11,764+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft1,540DeedBook 6558, Page 1035Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$454,400
DeedBook 6087, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1950