Skip to content

72 Tee-Ar PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block7306
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,536
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,000
58%
Improvement Value:$282,100
42%
Total Assessment$664,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,685+5.9%
2024$16,695+14.5%
2023$14,575+1.9%
2022$14,297+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6410, Page 845Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 5242, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1955