Skip to content

91 Birch AvePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2000

Property Information

Block6902
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class27
Description2S F
Dwellings2
ZoningR9
Sq Footage1,170
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
86%
Improvement Value:$30,400
14%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+6.2%
2024$5,329+3.2%
2023$5,162+0.8%
2022$5,120-2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2661, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1920