Skip to content

294 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block6902
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2S F
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
72%
Improvement Value:$109,100
28%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495+5.9%
2024$9,908+3.1%
2023$9,612+0.8%
2022$9,537+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 6264, Page 596Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2465, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1940