Skip to content

143 Birch AvePrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 17, 1998

Property Information

Block6902
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class19
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
60%
Improvement Value:$186,900
40%
Total Assessment$461,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+5.9%
2024$11,612+3.1%
2023$11,266+0.8%
2022$11,178+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3449, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1920