Skip to content

183 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$1,137,500
Last Sale Date
Sep 13, 2004

Property Information

Block6902
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
DescriptionBANK
Dwellings1
ZoningS2
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,000
40%
Improvement Value:$775,000
60%
Total Assessment$1,284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,193+5.9%
2024$32,280+3.1%
2023$31,317+0.8%
2022$31,073+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,137,500
DeedBook 4834, Page 227