Skip to content

272 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Built 1929

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block6905
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,670
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
65%
Improvement Value:$114,700
35%
Total Assessment$327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,713+5.9%
2024$8,226+3.1%
2023$7,980+0.8%
2022$7,918+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 6254, Page 593Recorded6/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1929