Skip to content

11 Leigh AvePrinceton, NJ 08542

Built 1988

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Dec 18, 1989

Property Information

Block6905
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
55%
Improvement Value:$184,000
45%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,892+5.9%
2024$10,282+3.1%
2023$9,976+0.8%
2022$9,898+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2512, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1988