Skip to content

58 Leigh AvePrinceton, NJ 08542

Built 1900

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block6906
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description2S
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,454
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
58%
Improvement Value:$171,300
42%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,820+5.9%
2024$10,214+6.9%
2023$9,556+0.8%
2022$9,482+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,454DeedBook 6476, Page 1971Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 3374, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1900