Skip to content

14 Leigh AvePrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 28, 1998

Property Information

Block6907
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class45
Description2S F
Dwellings2
ZoningR9
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
57%
Improvement Value:$148,200
43%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,179+5.9%
2024$8,666+3.1%
2023$8,407+0.8%
2022$8,342+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3471, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1930