Skip to content

44 Laurel RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block7004
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,194
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
60%
Improvement Value:$270,600
40%
Total Assessment$676,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,018+5.9%
2024$17,010+3.1%
2023$16,502+0.8%
2022$16,374+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 2808, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1947