Skip to content

360 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Apr 13, 2004

Property Information

Block7006
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
51%
Improvement Value:$378,600
49%
Total Assessment$772,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,345+5.9%
2024$19,207+3.1%
2023$18,634+0.8%
2022$18,489+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 4731, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1950