Skip to content

58 Terhune RdPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block7006
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
56%
Improvement Value:$296,700
44%
Total Assessment$671,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,887+5.9%
2024$16,887+3.1%
2023$16,383+0.8%
2022$16,255+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985