Skip to content

28 Terhune RdPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block7006
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
62%
Improvement Value:$233,200
38%
Total Assessment$608,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,196+5.9%
2024$15,290+3.1%
2023$14,834+0.8%
2022$14,718+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968