Skip to content

400 Walnut LaPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block7008
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class19
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,686
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$358,000
48%
Improvement Value:$387,800
52%
Total Assessment$745,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,861+5.9%
2024$18,749+3.1%
2023$18,190+0.8%
2022$18,048+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 6196, Page 825Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$459,900
DeedBook 4670, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1954