Skip to content

111 Harris RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block7105
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,716
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,500
72%
Improvement Value:$138,800
28%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,190+5.9%
2024$12,452+3.1%
2023$12,080+0.8%
2022$11,986+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 6420, Page 1364Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 6223, Page 1513Recorded7/21/2015

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 4376, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1950