Skip to content

193 Terhune RdPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Feb 28, 1990

Property Information

Block7009
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
71%
Improvement Value:$143,200
29%
Total Assessment$497,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,240+5.5%
2024$12,550+3.1%
2023$12,175+0.8%
2022$12,081+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 2519, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1955