Skip to content

192 Loomis CtPrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block7009
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,420
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
34%
Improvement Value:$748,100
66%
Total Assessment$1,137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,281+5.9%
2024$28,587+3.1%
2023$27,734+0.8%
2022$27,518+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 6336, Page 668Recorded8/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 6307, Page 887Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 2615, Page 933