Skip to content

164 Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Nov 15, 2013

Property Information

Block7009
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,673
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
58%
Improvement Value:$243,400
42%
Total Assessment$577,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,376+5.9%
2024$14,516+3.1%
2023$14,083+0.8%
2022$13,973+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 6183, Page 1025Recorded12/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954