Skip to content

2 Van Marter CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1,710,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block702
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SAS2GMONTEREY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,742
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$373,000
46%
Improvement Value:$435,600
54%
Total Assessment$808,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,533+5.9%
2024$20,328+3.1%
2023$19,722+0.8%
2022$19,568+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,710,000
Sq Ft3,742DeedBook 6615, Page 620Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$566,340
DeedBook 3933, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 2000