Skip to content

140 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1935

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Oct 20, 2007

Property Information

Block7108
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class28
Description2S S 1G
Dwellings2
ZoningR8
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,500
71%
Improvement Value:$160,700
29%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,998+5.9%
2024$14,159+3.1%
2023$13,736+0.8%
2022$13,629+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 5751, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1935