Skip to content

33 Harris RdPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Dec 8, 2014

Property Information

Block7108
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class19
Description1S CB
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,182
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
51%
Improvement Value:$354,200
49%
Total Assessment$725,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,312+5.9%
2024$18,232+3.1%
2023$17,688+0.8%
2022$17,550+27.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 6211, Page 428Recorded1/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953