Skip to content

147 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 8, 1994

Property Information

Block7109
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
58%
Improvement Value:$330,100
42%
Total Assessment$795,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,174+5.9%
2024$19,989+3.1%
2023$19,392+0.8%
2022$19,241+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2887, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1985