Skip to content

245 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1929

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block7112
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,000
61%
Improvement Value:$273,100
39%
Total Assessment$708,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,857+5.9%
2024$17,802+3.1%
2023$17,271+0.8%
2022$17,136+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 4753, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1929