Skip to content

79 Cuyler RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2006

Property Information

Block7201
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
60%
Improvement Value:$234,400
40%
Total Assessment$588,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,669+5.9%
2024$14,792+3.1%
2023$14,351+0.8%
2022$14,239+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954