Skip to content

464 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$913,000
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block7201
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,495
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,000
56%
Improvement Value:$291,600
44%
Total Assessment$663,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,672+7.2%
2024$16,492+3.1%
2023$16,000+1.6%
2022$15,745+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$913,000

From:

To:

Sq Ft2,495DeedBook 6410, Page 450Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$749,000
DeedBook 5897, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1959