Skip to content

345 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1989

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block7204
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2SFR2GNEW
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,536
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
57%
Improvement Value:$268,500
43%
Total Assessment$618,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,471+9.5%
2024$15,041+3.1%
2023$14,593+0.8%
2022$14,479+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000
Sq Ft1,536DeedBook 6518, Page 379Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$407,500
DeedBook 4162, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1989