Skip to content

16 Hillside RdPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block7208
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2S CB
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,924
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
62%
Improvement Value:$220,600
38%
Total Assessment$580,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,435+5.9%
2024$14,571+3.1%
2023$14,136+0.8%
2022$14,026+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6163, Page 1065

Property Built

Built

Year Built: 1957