Skip to content

355 Walnut LaPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block7208
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,334
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
61%
Improvement Value:$230,200
39%
Total Assessment$585,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,584+5.9%
2024$14,712+3.1%
2023$14,273+0.8%
2022$14,162+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft2,334DeedBook 6512, Page 1702Recorded1/20/2023

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 2644, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1954