Skip to content

327 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block7305
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class15
Description1S F
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage720
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
86%
Improvement Value:$54,100
14%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+5.9%
2024$9,958+3.1%
2023$9,661+0.8%
2022$9,586+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950