Skip to content

288 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$1,595,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block7305
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class20
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,710
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$296,000
35%
Improvement Value:$538,200
65%
Total Assessment$834,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,215+5.9%
2024$20,972+2.6%
2023$20,439+13.2%
2022$18,053+145.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,595,000
Sq Ft2,710DeedBook 6591, Page 1137

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,710DeedBook 6427, Page 806Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 6361, Page 1646Recorded3/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2776, Page 87