Skip to content

282 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2011

Property Information

Block7305
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,518
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
72%
Improvement Value:$115,600
28%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,961+5.9%
2024$10,348+17.3%
2023$8,819+0.8%
2022$8,751+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959