Skip to content

276 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 30, 2001

Property Information

Block7305
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
77%
Improvement Value:$89,400
23%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+5.9%
2024$9,689+22.0%
2023$7,944+0.8%
2022$7,882+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4076, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1957