Skip to content

222 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block7305
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings2
ZoningR8
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
52%
Improvement Value:$276,400
48%
Total Assessment$570,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,190+5.9%
2024$14,340+21.1%
2023$11,836+0.8%
2022$11,744+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965